Роланд
Малко трудно се пише ревю за филм, който без друго всички или са гледали, или няма да гледат без солидна финансова компенсация. За този франчайз мненията на хората са повече или по-малко предварително фиксирани в точката на пълно овче обожание, недоклатен хейт или леко смутената несигурност. Да речем, че този материал е за братята и сестрите ми от опция номер три.
Защото, нека бъдем честни, чисто като филм Здрач беше на горната граница на "среден". Имаше някои наистина качествени попадения, особено на ниво музика, камера и режисура, но като цялостно впечатление беше повече "ок", отколкото "уау". Та за онези от нас, които нито пищят "Анатема! Fag!" при всяко появяване на Едуард в кадър, нито им омекват колената, остана впечатлението за един кадърно направен комерсиален филм, който не би бил чак толкова успешен без шума около книгата, на която е базиран.
Какво тогава може да се очаква от Новолуние? Ами за съжаление не "още от същото", тъй като твърде приличната Катрин Хардвик пое по пътя на додото и биде сменена от недоразумителния Крис Уайц – човека, засрал с дезинтерийна категоричност екранизацията на Златния компас на Филип Пулман. Изненадващо, при все този тъжен обрат в нашата история, втората част на сагата Здрач не е тъжната катастрофа, която аз поне очаквах да бъде. Вместо това филмът пак е в спектъра на "средното", но този път, уви – на долната граница.
Историята, за всички вас, жители на Алфа Кентавър. Бела (Кристен Стюарт) и Едуард (Робърт Патинсън) са си официална двойка през месеците след събитията от Здрач, и малкият облачен Форкс вече е почнал да свиква с тях. Идва, обаче, осемнадесетият рожден ден на Бела и освен нейните емо-тръшкания, че е станала по-стара от безсмъртното си гадже, светлата дата й носи и една неприятна сцена в дома на семейство Кълън. В резултат вампирският клан напуска града и тя остава неприятно зарязана и многострадающа. Време е, тоест, да въведем смелия млад индианец Джейкъб Блек (Тайлър Лаутнър), за да е любовната триъгълност тотална и бозата – гъста.
Историята всъщност работи, а което е по-странното – в качеството си на екранизация Новолуние е изненадващо добър. Всички важни моменти от книгата са на лице, представени добре и на място. Нещата, които в един филм биха били излишен баласт, са премахнати, и изобщо в това отношение сценаристите заслужават само хвалби. Проблемът е другаде – в тоталното безличие на лентата. Да, екранизацията е добра. Същевременно обаче е тотално и абсолютно забравима, лишена от всякаква идентичност, за разлика от Здрач, и правеща компромис след компромис с художествеността за сметка на фенсървис. Да, ок, Лаутнър има страхотна физика. РАЗБРАХМЕ. Можеш да се облечеш пак, мойто момче.
Всъщност някакви конкретни и ясни критики за Новолуние не мога да дам. На моменти ефектите изглеждат престъпно евтини, но на други са страхотни. Екшънът е на ниво, особено сцените с вампири в тях. Актьорската игра е смехотворна, но тя беше такава и в предния филм. Историята е интересна, но нищо невероятно. Лентата разчита изцяло на фенгърлите да я извлачат от блатото на среднящината и да я обожествят. И съдейки по бокс-офиса, очевидно правилно си е направила сметката.
Дали гледането на Новолуние си струва? Все пак по-скоро да. Най-малкото защото сагата Здрач е попкултурен феномен и ако човек има минимални претенции за кино-култура, е длъжен да знае за какво иде реч. Освен това филмът е изненадващо нескучен, дори – оказва се – за хората, които не могат да го търпят.
Просто не е нищо особено. Жалко за което.
Оценка: 7/10