Правилата на играта
Режисьор: Кевин Макдоналд
В ролите: Ръсел Кроу, Бен Афлек, Рейчъл Макадъмс, Хелън Мирън, Робин Райт Пен, Джейсън Бейтмън, Джеф Даниълс
Автор: Вивиан
Любимият ми филмов жанр винаги е бил трилърът. Навремето беше така, защото обожавах опитите на този род филми да ме подмамват със сюжета си, да изненадват, да сплашват по логично издържан начин (за разлика от повечето хоръри, примерно) и дори понякога да шокират. После пораснах и те изгубиха първоначалния си ефект, но удоволствието остана, защото обожавам да проверявам дали съм се оказала права, когато в първите 20-тина минути имам сформирано мнение как би трябвало да завърши филмът, а също изпитвам непоправим кеф, когато ме водят през етапи от добре сглобена съспенс история. Освен трилърът като топ жанр, 70-тарските политически продукции, от своя страна, също се намират в категорията ми "любими работи", така че посетих Правилата на Играта с частично занижени очаквания. Занижени, защото качествени представители на двете гореспоменати категории не бях гледала от години, а потенциална комбинация от двете ме караше леко да потръпна (макар че тръпненето май идваше най-вече от идеята, че ще ми се налага да гледам Бен Афлек в "сериозна" роля). Как да е, Правилата на Играта е един ужасно добър филм. Освен добър, той е и доста трезв и сериозен, което е рядкост за този сезон, а това води до неминуемото му открояване на фона на останалите продукции.
Режисиран от Кевин Макдоналд, който направи не твърде успешния за мен Последния крал на Шотландия и отличния документален филм Един ден през Септември, Правилата на Играта е политически трилър, базиран върху британски телевизионен минисериал със същото заглавие. По правило считам, че когато над сценарий работят повече от двама сценаристи, резултатът е изключително лош, тъй като взаимно съчетаване и съобразяване на стилове и похвати се постига ужасно трудно. Сценарият на Правилата на Играта обаче показва, че всъщност истински страхотен резултат може да се получи от съвместна работа на няколко писатели, в случая Матю Карнахан (необходим за политическото и административното съдържание на сценария, тъй като има образованието и опита за целта), Тони Гилрой (за "интелигентния" екшън елемент, автор и режисьор на Майкъл Клейтън), Питър Морган (за сцените със словесен двубой, на които е майстор, както се видя и в Кралицата, и във Фрост/Никсън) и Били Рей (за журналистическия елемент, с който си поигра в един от любимите ми независими филми за последните 10 години –Shattered Glass). Четиримата се захващат със сравнително обикновения сюжет – няколко привидно безразборни убийства в голям град крият политическа конспирация – поднасяйки го по доста смилаем, зареден с динамика, критичност и дори доза сарказъм начин, който гарантира, че няма да усетите кога са минали двата часа в киносалона.
Освен сценария, който харесах, Правилата на Играта може да се изфука с още нещо – доста добро и ефективно изпълнение на Ръсел Кроу (чиято роля е била предназначена за Брад Пит, но не бих могла да твърдя, че той би се справил по-добре от Кроу) в ролята на журналист, опитващ се да установи кой стои в дъното на конспирацията, както и да помогне на приятел, изигран ужасно сносно (за мое грамаданско учудване!) от Бен Афлек (чиято роля пък е била писана за Едуърд Нортън, който съм убедена, че щеше да се справи по-добре от Афлек, просто защото той би се справил по-добре с почти всичко), който е замесен в цялото нещо, тъй като е имал интимна връзка с един от труповете (преди да стане труп, разбира се, некрофилски намеци са определено спестени). Бидейки не-фенка на Рейчъл Макадъмс, мога да съобщя, че тя не върши кой знае каква работа с ролята си, но то и не се изисква много. Хелън Мирън и Робин Райт-Пен са интелектуално стимулиращ актьорски фон, докато Джеф Даниълс е твърде скучен (което не е нещо ново, всъщност).
Освен върху сценария и актьорската игра, за мен най-силен акцент пада върху монтажа, напълно логично за политически трилър. Той е доста пунктуален, без да е разточителен. От музиката има какво да се изисква още, тъй като просто не е достатъчно запомняща се.
Като цяло Правилата на Играта не е удивително произведение, което казва нещо ново. Сюжетната му фабула не спира дъха (аз даже правилно бях формулирала преценка какво всъщност става само и единствено от гледане на трейлъра няколко пъти), а техническото изпълнение не е върхът на сладоледа. Но това е филм, който е изключително чудесен представител на жанра си и който едва ли ще съжалявате, че сте изгледали.
Оценка: 8/10