Вивиан


     Стар Трек е изключително солидно доставящ удоволствие филм по ненатрапчив и някак си спретнат начин. Той е като онези много готини, ръбати пичове, които могат да бъдат квалифицирани като "плажни гларуси" и с които ако завържете връзка, ви е весело, жизнерадостно, динамично. Също така, обаче, осъзнавате и че това няма да остави кой знае какъв белег върху личността ви, а също и че отвъд идеалната опаковка и приятното прекарване не се крие кой знае какво. Та както един подобен пич не би се оказал мъжът на живота за дадена жена, Стар Трек не е филмът на 2009 г.. Той дори не би могъл да бъде и филмът на лято '09. Но ако подходите към него с нормални очаквания, ще останете ужасно доволни и ще си паднете по продукта.
     Накратко, от артистична гледна точка, режисьорът Джей Джей Ейбрамс прави с Трек франчайза това, което направи с третата Невъзможна Мисия: без сляпо робуване на изградената концепция, запазва лек ретро оттенък, който комбинира със съвременна изчистеност и бързо темпо, като времетраенето от два часа се струва на зрителя като 50 минути. Колкото и невинаги да оставам зашеметена от режисьорските приумици на Ейбрамс, има неща, които не могат да не ме накарат да го уважавам. Основното в случая е, че подобно на режисирането на Невъзможна Мисия в самия пик на медийното изтрещяване на Том Круз, режисирането на Стар Трек е поемане на значителен риск. Трек поредицата има твърде много фанатизирани последователи и неистово култов статус, за да си позволи който и да е режисьор да подходи към нея с идеи за обновяване и ъпгрейдване. Подходът на Ейбрамс не е драстичен и радикален, като онзи на Нолън в Батман в началото, а е по-скоро калкулиран и внимателен, без да заиграва твърде с излизането от граници на клишетата.
     Частична вина за динамичното темпо (освен свръх-приличния монтаж) има почти изцяло линеарната стегната история, която в сбит и опростен вид ангажира зрителя със съдбите на екипажа, управляващ космическия кораб Ентърпрайз, предимно фокусирайки се върху динамиката във връзката между дуета Джеймс Т. Кърк (изигран от Крис Пайн) и Спок (в ролята Закари Куинто). Докато сценарият е приличен, необременен с излишни неща и задоволително невзимащ се насериозно, то той за мен е и най-слабото звено в Стар Трек. Има моменти, докато гледах филма, в които просто ми се искаше да има нещо повече в думите и реакциите, вложени от сценаристите. Не, че съм очаквала философски трактати или психоанализа на Спок, примерно, но усещането за лека кухост определено се прокрадва тук-таме. Съществува вероятността Роберто Орки и Алекс Кърцман (сценаристите, демек) да са желали да извлекат именно такава реакция от зрителите, да ги накарат да искат още, за да могат да се втурнат презглава в киносалоните при евентуалното продължение... Но познавайки предходните им сценарии – Островът, Трансформърс, Легендата за Зоро и третата Мисия – някак си не ми се връзва. Също, твърде много се набиват на очи (и уши) константните декламативни твърдения, спускани в сценария. "Това е алтернативна реалност", т.е. "Фенове, успокойте се. Каквито и неточности да уловите, не може да ни държите отговорни и не се сърдете". За мен подобен подход е леко... неуверен и дотолкова превантивно в защитна позиция, че граничи със страхливост.
    Нещо, което се набива на очи почти веднага след отпочването на филма, е липсата на звезди и лесно-разпознаваеми лица в Стар Трек (ако не броим Ерик Бана като "лошия" и Уинона Райдър като майката на Спок). Централните роли са поверени на сравнителните новобранци Крис Пайн и Захари Куинто. От Пайн лъха на момчешка самоувереност, подплатена с ръбата челюст (поради която леко ще ви замяза на ранен Брад Пит), леко смущаващо изцъклени светли очи, кошмарна кожа и коса, чийто нюанс се мени по време на филма през 15 минути, гравитиращ между червено и почти мръсно-платинено русо. Пропуснах да спомена, че човекът може да играе прилично. Неговият Кърк пада директно в архетипа на "бунтовник без кауза", а.к.а. "готиният импулсивен супергерой, дето все е на ръба да свърши нещо недомислено". Куинто, от своя страна, е много убедителен като леко екзотичен самовглъбен сдуханяк, който ако не беше толкова погълнат от идеята, че трябва да е сериозен, щеше да е свръх-сладък саркастичен типаж. Женската линия в Стар Трек е поверена на черната перла Зоуи Салдана, която изглежда идеално в къса поличка и притежава мегаломански яка черна коса! Злодейската роля е тропосана на Ерик Бана, който слава богу е скрит зад достатъчно количество зверски грим и чието участие може да бъде побрано в общо 10 минути. Разни второстепенни сладури също се шматкат на екрана, сред които Антон Йелчин, чийто акцент може да утрепе всекиго (и който ще играе бащата на Джон Конър в предстоящия Терминатор), Саймън Пег, Ленърд Нимой, Уинона Райдър (която ако мигнете, може и да я пропуснете).
     Освен доста стабилния монтаж, Стар Трек разполага с много добра операторска работа и чудесни звукови ефекти. Визуалните ефекти не предлагат нищо ново, но има разни летателни съдове и няколко адски кефещи същественца, както и прилични експлозии, които ще удовлетворят зрителските ви сетива. Вторият най-слаб аспект от продукцията е залегнал в музиката. Тя ужасно главозамайващо бие на нещо, което сякаш е било писано с идеята да звучи мощно и драматично (най-вече бомбастично), но не се е знаело към кой точно летен филм ще бъде прикачено, което го е превърнало в доста лесно забравяща се, невдъхновена обща тема.
     Като летен блокбастър Стар Трек работи безоткатно. Той е свеж, високоскоростен, витален, секси. Лишен е от онова качество, което да може да ме направи драстично запленена и прехласната по филма, леко е лишен и от емоционален заряд, но е толкова изрядно приготвен и поднесен, че не мога да се сетя за зрител, който да е способен да му устои.

Оценка: 8.5/10

Обратно към Стар Трек