Демандред


     Милк е от онези филми, на които им личи отдалеч, че са правени с мисълта да взимат Оскари. Той е биография на историческа личност от близкото минало, която е неразривно свързана с една от най-горещите политически теми в САЩ в момента. Освен това в главната роля е Шон Пен. Не беше никаква изненада, че Милк беше един от най-успешните филми на последните Оскари, но не постигна особен касов успех. Всичко това обаче не означава, че Милк не става за нормалния зрител, който не се интересува от политиката на Академията – напротив, това е една хубава творба, която си заслужава да й се обърне внимание.
     Логично, с оглед на заглавието, главен герой тук е Харви Милк – първият нескрит хомосексуалист, избран на важна публична длъжност в САЩ. В типичния за биографичен филм маниер са показани важните моменти от живота му, които са болезнено предвидими дори и никога преди да не сте чували за него. Единственото изключение е убийството му, но то пък ни е показано още в самото начало. Въпреки своята предвидимост, сюжетът е достатъчно увлекателен, за да не пречи на основните цели на филма – представянето на личността Харви Милк и неговите идеи за равни права на хомосексуалистите. Точно в тези две неща е силата на Милк. Шон Пен влиза чудесно в ролята си, като нито за момент не изглежда, че преиграва, и успява да придаде на героя си нужната харизма, за да бъде убедителен. Въпреки че не смятам изпълнението му за епохално или дори за заслужаващо наградата на Академията, която спечели, то е отлично и дори само по себе си прави филма стойностен.
     Другата най-силна страна на Милк е, че предава основното си послание по много въздействащ и ефективен начин. При тази база на сюжета би било лесно да се направи един прекалено едностранчив и дори пропаганден филм, но тук, въпреки че идеите са ясни и недвусмислени, го няма демонизирането на несъгласните с тях герои или на онези, които са извън малцинствената група. Просто е показано убедително и въздействащо, че и хомосексуалистите са хора като всички други и заклеймяването и преследването им е варварщина и жестокост. Много умело е постигнато търсеното впечатление, че любовта между двама мъже е нещо съвсем нормално и не трябва да бъде нито демонизирана, нито издигана на пиедестал в сравнение с хетеросексуалната.
    Ако имате притеснения по отношение на евентуални гей секс сцени, мога да ви успокоя (или пък разочаровам, знам ли...) – няма нищо експлицитно показано. В това отношение и дума не може да става за сравнение с Планината Броукбек примерно.
     Визията е на ниво, без да има нещо кой знае колко забележително в нея. По-впечатляващо е, че Милк е от редките филм, в които всички актьори се представят на високо ниво. Освен Пен сред тях заслужава да се отличат Емил Хърш и Джеймс Франко. Като недостатък бих изтъкнал мудното начало, но за щастие Милк постепенно набира скорост и втората му половина е чудесна. Първите няколко минути, в които става ясно какъв ще е краят, ми се видяха излишно спойлърски, но предполагам, че целевата аудитория вече знае каква е била съдбата на историческия Харви Милк, така че това е в известна степен разбираемо. Като цяло Милк е хубав филм с много позитивно послание, който си заслужава гледането за всички, които не изпитват хроническа непоносимост към тематичната му насоченост.

Оценка: 8.5/10

Обратно към Милк