Роланд


     На бедния Невероятен Хълк му трябваха два опита, за да стане наистина невероятен. Е, по-добре от втория път, отколкото никога, нали? Марвел за втори път, само в рамките на няколко месеца, доказват, че умеят да подбират много по-добре хората, които да им правят филмите, от разните студия, разграбили правата на комиксовите герои навремето, и новият Хълк убедително е на едно ниво с все още въртения по кината Железният човек. За съжаление той няма шанс да добие такава популярност, но за това след малко.
     Филмът избира нестандартен подход и вместо половината времетраене да е история за произхода на героя, въпросната протича още в надписите, в които с няколко много умело подбрани кадъра си съставяме плътна представа за това какво се е случило и дори какви са взаимоотношенията между героите в Хълк. Брус Банър (Едуард Нортън) е учен, заразил се с теоретично смъртоносно ниво на гама-радиация при военен експеримент. Вместо да ритне камбаната обаче, той оцелява и привидно си е съвсем наред. Но в него е настъпила промяна. И когато изпадне в ситуация на стрес, превъзбуда или гняв, тази промяна поема контрола и го превръща в зелен гигант, тласкан единствено от яростта. Военните искат това, Брус не иска да им го даде, а Лив Тайлър пак изглежда като лесбийка, но никой не е идеален.
     Историята започва в стил последния Борн – Банър се крие по разни изостанали градове, а военните го издирват под дърво и камък. Генерал Рос (Уилям Хърт) следи всякакви сведения за радиация и когато Стан Лий се натравя от бутилка сок от гуава, в която е попаднала капка кръв от Банър (не, не се ебавам), той праща елитен военен екип да го залови. Начело на екипа е Емил Блонски (Тим Рот) – позастаряващ ветеран, който не иска да се отказва от активната служба, което, сещате се, ще доведе до разни неприятни последици, когато в историята имаш набъркани серуми и радиация. Бети Рос (Лив Тайлър) е дъщерята на генерала и учен, помагал на Банър. Плюс, че му е изгора, както може да се предположи, но пък е доста грозна...
     Защо Невероятният Хълк не може да повтори успеха на Железният човек ще ви стане ясно почти от самото начало – въпреки няколкото култови лафа, филмът не е мислен като забавен. Той е много повече екшън-драма, отколкото комиксов филм, така че фън-факторът му е доста по-нисък и няма шанс да се хареса на толкова широк кръг хора. Което не бива да ви навежда на мисълта, че става дума за ред сълзи, ред сополи. Екшънът в Хълк КЪРТИ! Сцените с участието на зеления катил са чудовищно яки, ефектите смазват и като цяло зрелището е на страхотно ниво, да не говорим, че е може би двойно повече, отколкото в Железният човек.
     Актьорската игра е прилична като за комиксов филм. Ед Нортън е титан, вадя нож на всеки, който оспори това, но тук човекът просто няма кой знае какво да изиграе, освен по-чувствителните моменти между него и Лив Тайлър. Само ще кажа, че Нортън е точно десет пъти по-подходящ за ролята от също така чудесния Ерик Бана. Въпросната Лив Тайлър е ужасно зле визуално. Сега, аз по принцип смятам, че жената има вид на нещо много студено и крайно незаинтересовано от мъже, но конкретно тук просто са я направили на плашило. Иначе си играе единствената роля, която умее и която играе горе-долу откак се изявява по филми – на леко прегракнала и кротко дрогирана поетеса, готова да се разплаче. Тим Рот не изиграва точно нищо, бедният, понеже сценарият не му позволява, а Уилям Хърт е пич, но горе-долу това е.
     Невероятният Хълк, освен с история и екшън, ще спечели феновете на комикси и с още едно нещо – тук навлизането във вселената на Марвел е още по-плътно от това в Железният човек. ЩИТ активно участват в преследването на Хълк, на края на филма се появява Тони Старк, оръжията на военните са купени от него, неведнъж се споменава Супер Солджър проекта, а и други дребни неща има все в този дух. Като цяло тенденцията е чудесна и мога само да стискам палци на марвелци да си върнат някак правата на двата най-смислени свои франчайза – Х-мен и Спайдър-мен.
     Или, вкратце, Невероятният Хълк е страшен филм и е абсолютно задължително да се гледа на голям екран. Има си визия, има си герои, има си история, има си и голямо зелено агресивно нещо. Има дори няколко култови лафа. Какво повече й е нужно на една комиксова продукция?

     П.П. Искам сега да си представите какво ни чака 2011 година, когато се появи филмът The Avengers. Тони Старк, Хълк, Ант-мен, Тор, Капитан Америка и Ник Фюри. Плюс неизвестно количество противници. Това са Робърт Дауни Джуниър, Едуард Нортън, Кевин МакКид (Луциус Воринъс от Рим), Самюел Джаксън, плюс със сигурност известните актьори, които ще кастнат за Ант-мен и Капитан Америка. Просто почва да ми тече слюнка при мисълта за комиксов филм с тези актьори в главните роли, наистина...
           

Оценка: 9/10

Обратно към Невероятният Хълк