Хрониките на Спайдъруик
Режисьор: Марк Уотърс
В ролите: Фреди Хаймор (два пъти), Сара Болгър, Ник Нолти, Мери-Луис Паркър, Сет Роджен (глас), Дейвид Стратхеърн и др.
Автор: Роланд
Нямах някакви особени аспирации към този филм, дори не му бях виждал трейлъра. Случи се така обаче, че имах възможността да го гледам безплатно, при това IMAX версията, тъй че нямаше как да пропусна. На следващия ден си платих билета чинно и го гледах още веднъж...
Изненадващо и почти немислимо, Хрониките на Спайдъруик всъщност е най-доброто детско фентъзи от ново време, да не кажа първото наистина качествено, слагащо всякакви Ерагони и Нарнии в малкия си джоб, и напълно съизмеримо с малко страничния жанрово Хари Потър в най-добрите му инкарнации.
Действието се развива в наши дни. Леко нефункциониращо семейство се нанася в голяма къща сред горите, наследена от майката (Мери-Луис Паркър) по линия на пралеля й. Освен въпросната майка, имаме Малъри (Сара Болгър) – тийнейджърка-фехтовачка с мания да се разпорежда, както и двама по-малки близнаци – Джаред и Саймън (и двамата – Фреди Хаймор), които са много близки, въпреки разликите помежду им – Саймън е начетен и силно задръстен пацифист, докато Джаред е агресивно хлапе, което не може да понася майка си, обвинявайки я за това, че баща им ги е напуснал, и постоянно го избива да блъска разни неща с крак или каквото му попадне под ръка.
Както често се случва във фентъзито обаче, къщата не е точно обикновена, защото в нея е скрита една много опасна книга. И когато Джаред я отваря, без особено да се замисля, пред него, а по-късно и роднините му, се разкрива един свят на приказни същества и магия. И не всички в този свят са добронамерени...
Първото, което прави впечатление в Хрониките на Спайдъруик, е визията му. Пари от ефекти не са щадени, а същите са използвани с мисъл и вкус. Резултатът е колкото стилен, толкова и впечатляващ, и въпреки че филмът си е подчертано детски, магическите му създания са достатъчно реалистични и неопухкавени, за да изглеждат... истински.
На второ място трябва да се спомене динамиката на сюжета. На всички е ясно как ще се развият нещата – смелото хлапе, с помощта на близките си, ще се бори със злите сили, за да спаси книгата – но никога не съм предполагал, че за час и половина времетраене могат да се включат толкова много събития. Хрониките изглежда почти двойно по-дълъг от реалните си няма и деветдесет минути, защото не ти дава време да си поемеш въздух и без да прибързва където и да е, постоянно сменя сцените, вместо да се мотае в стил Хари Потър на разни излишно удължени ситуации, които след финалните надписи те оставят с едно "Ама само толкова ли?" При този филм усещането за пълноценност е абсолютно. Нещо повече, Хрониките на Спайдъруик е абсолютно завършена история без възможност за продължение, което поне за мен е още една черешка.
Фреди Хаймор е великолепен. Искам един ден да си имам такъв син. Освен че е невероятен сладур (все още, въпреки че минаха няколко години от Чарли и шоколадовата фабрика), момченцето играе страхотно, а тук на всичкото отгоре играе две роли, при това крайно различни. Останалите актьори също са си на мястото, но Фреди просто открадва филма.
Музиката е на страхотно ниво. За съжаление не мога да похваля саундтрака с някоя наистина ярка и запомняща се тема, но Джеймс Хорнър (Титаник, Смело сърце) се е раздал както винаги и звукът е щедър. Напълно в тон с визията.
И така, знам, че Хрониките на Спайдъруик няма да е тази визуална и звукова феерия, която беше на пететажния екран в IMAX салона в Ню Йорк, но съм убеден, че и на нормално кино ще впечатлява. Още повече, че филмът не разчита единствено на едните ефекти, а има чудесно развита и интересна история, прекрасни герои и Сет Роджен (Позабременяла), когото знам, че не съм споменавал до този момент в ревюто, но просто сега се сетих за него, а искам да ви оставя сами да видите колко е умилителен. Тъй че не се колебайте, а бегом към салона – това не е филм за "на компа".
Оценка: 9/10