Роланд
*Дълъг и скучен увод за огромния масмедиен шум около поредицата за Хари Потър през годините, за възходите и спадовете в историята, плавно преливащ в личното мнение на автора за качеството й*
За мен Хари Потър серията наистина е явление в литературата. Ако човек изостави за момент предразсъдъците си, не е трудно да се осъзнае колко богата и сложно композирана всъщност е поредицата. Дали тази сложност е резултат от предварителна планировка на Роулинг да свърже стотици привидно самостоятелни елементи в едно общо цяло накрая, или просто така си е написала книгите, че накрая да е възможно да го направи, няма значение. Важното е, че The Deathly Hallows завързва всички сюжетни линии в един неделим възел, който не оставя място нито за въпроси и неясноти, нито за недоволство.
Ще започна обаче с минусите. Първата половина от книгата е излишно разточена. Буквално първите триста от общо шестстотинте й страници са някакво безцелно мотаене и двеста от тях спокойно можеха да паднат, за да не задушават важните събития, случващи се все пак разпръснато из тях. Странното е, че минеш ли границата на страница 300, действието изведнъж се ускорява и събитията започват да летят шеметно. Почти сякаш Роулинг е писала двете половини на книгата в различно време от живота си или с различна цел. А може и така да е.
Друга сериозна критика, която имам, е че почти до самия финал на Хари и компания им се случват гадости. Нещо нетипично за поредицата – всяко действие, което може да предизвика беда, го прави, всяка дума, която може да бъде разбрана погрешно, бива разбрана погрешно, всеки гаф, който герой може да направи, се прави. Нагнетява се не просто мрачна, а противна атмосфера и едва когато въпросната се комбинира с екшъна от втората половина на романа, човек започва да диша спокойно.
Дотук обаче с минусите. Ако гледаме на The Deathly Hallows като на книга, то той е чудесно четиво, което просто започва твърде бавно. Героите първоначално вършат глупости и почти дразнят, но с времето се развиват и мнозина от тях, като Невил, Луна, Крийчър или МакГонагъл, достигат пълния потенциал на персонажите си. Най-накрая разбираме цялата истина за Снейп, разкриваме всички тайни от миналото и плановете на Дъмбълдор. И двамата получават наистина сериозна дълбочина на характерите, нетипична за поредицата, но изключително убедителна и въздействаща.
Сюжетът отново е полу-детективски, но вече не се развива на фона на спокойно течащата учебна година, а насред зараждането на нов жесток режим, издигнат от Волдемор. Нечистокръвните са преследвани и затваряни в Азкабан, въвеждат се свирепи закони за контрол над магьосниците, Смъртожадните бродят необезпокоявани и сигурни във властта си. А Хари Потър и неговите приятели са преследвани като престъпници. И докато изпълняват мисията, възложена им от мъртвия Дъмбълдор – да намерят Хоркруксите на Волдемор и да унищожат парчетата от душата му, държащи го в света на живите – в търсенето се включва историята за три могъщи магически артефакта, които може би ще се окажат разликата между победата и поражението.
Климаксът на книгата е изключително кинематографичен и майсторски написан, последните сто и петдесет страници се гълтат за отрицателно време и има сцени, които просто си представяш визуално толкова ярко, колкото вероятно няма да могат да бъдат дори във филма. Епичният финал засрамва с мащаба си дори този на Епизод VI и макар да знаем, че на края ни чака розова захар, веднага става ясно, че далеч не всички герои ще имат шанса да достигнат до нея. Роулинг най-накрая разгръща писателския си талант, за да даде на поредицата за очилатия магьосник края, който тя заслужава.
Защото именно това е начинът, по който трябва да гледаме на Harry Potter and the Deathly Hallows – като на завършек на една голяма поредица, пълна с десетки герои и събития, всички те обединени около катастрофалното раждане на най-великия тъмен магьосник на света. Три поколения, замесени в най-различни интриги и взаимовръзки, няколко десетилетия на планове, тайни и неразгадани мистерии – всичко това трябваше да намери своя отговор в седмата книга. И невероятното, както казах още в началото на този материал, е че това става. В края на романа имаш всепоглъщащото усещане за завършеност, за категорична и съвършена завършеност. Да, разбира се, за мнозина финалът ще е твърде сантиментален и лигав, но той не е. Не и в контекста на поредицата, не и в контекста на аудиторията й и целите, които си поставя. И в крайна сметка не и в контекста на това, което с ръка на сърцето всеки от нас ще си признае, че е очаквал от нея.
Постепенното "потъмняване" на историята в течение на книгите добива логика, ако я погледнем през очите на героите, които в началото са малки деца и за тях почти всичко е на игра. И когато малко по малко напрежението се покачва, залозите се вдигат и хората започват да умират, шокът накара мнозина от нас да решат, че Роулинг се е омотала в собствените си претенции за епика. Да, но Harry Potter and the Deathly Hallows носи както мрака и сериозността на последните части, така и добротата, приказността и очарованието на първите. Книгата дава в своя край така нужната ни сигурност, че онова безгрижно време на открития, приключения и магия ще се върне и че злото може да бъде поправено.
И ако за вас това послание е лигаво, дразнещо и инфантилно, значи последната книга за Хари Потър няма да ви хареса. Ако обаче като мен виждате, че поредицата от самото си начало не е можела да бъде построена различно и да завърши иначе, и въпреки това сте се возили дотук, мисля, че ще е жалко да не останете до последната спирка. Защото каквото и да си говорим и колкото и това да не се харесва на разни пуритани, Хари Потър серията издигна Джоан Роулинг до същия рафт, на който стоят класиките на Астрид Линдгрен, А. А. Милн и останалите майстори на детска литература. Пък ако ще и нищо повече да не напише до края на живота си.
Оценка като книга: 8/10
Оценка като финал на поредицата: 10/10