Демандред




     Tози филм ме остави с противоречиви чувства. От една страна, напълно сигурен съм, че не е филмът на всички времена, както го обявиха немалко хора, нито дори филмът на годината. От друга страна все пак си струваше парите за гледането и дори леко надмина очакванията. Това, че тези очаквания бяха доста ниски обаче естествено силно помогна за постигането на предишното :P Поредно потвърждение, че трябва да отиваш на кино с ниски очаквания, за да успееш да останеш сравнително доволен и от средняшки филми като този (Тук се изкушавам да вмъкна 2-3 странично отклонение за теорията на рационалните очаквания от икономиката, която винаги ми е допадала, макар и да не я разбирам много, но ще оставя това за колежката Алексис, нашата специалистка по макроикономика, за някой друг път :P). След това начало просто предчувствам как феновете на филма напират за главата ми, но аз съм свикнал вече, така че ще продължа смело.
     Основното впечатление за мен беше за приятен филм, който обаче не показва нищо особено ново и не предизвика някакви бурни емоции у мен. Предугаждайки гневния вик на вманиачения филмов толкинист, веднага пояснявам – да, знам колко труд, време, пари и т.н. са хвърлили в него хората, които са го правили, обаче това не гарантира нещо стойностно като краен резултат. В крайна сметка се е получила една сравнително добра трилогия, като обаче втората и третата част са значително по-слаби от първата. Усещам се, че почнах да пиша обши приказки, затова направо към разглеждането по елементи:

     Визия – много добра, даже отлична, с дребния проблем, че всичко вече сме го виждали в първите две части, и то по-добро. Примерно Минас Тирит изглежда доста жалко в сравнение с Ломидол (да, да, знам, че и според Толкин елфите са ненадминати във всичко, обаче все пак Минас Тирит би трябвало да е по-величествен от това, което видяхме във филма, което имаше много стиропорен вид). За битките ще говоря отделно, обаче и при тях нямаше кадри, които да са новаторски и да те карат да зяпнеш. Специалните ефекти също не предложиха нещо ново, или ако са го направили, е било добре скрито и съм го пропуснал в мелето.

     Сценарий – поизложили са се малко тук, всички знаете мнението ми за литературния първоизточник, но си мисля, че и той дори заслужаваше по-добра интерпретация. Особено много дразнеща е набиващата се в очи тенденция във филма да се режат сцени на адски неестествени места, за да се вместят в 3-те часа и да остане и за Extended Edition, от който да вземат още пари от вманиачените фенове. Имам чувството, че ако не си чел книгата и нямаш някой фен до теб да ти подсказва, на немалко места можеш да се пообъркаш (те не че и моите спомени са много добри, но все пак...). Примерно, има да се чудиш какво стана с любовта на Еовин към Арагорн и т.н.

     Екшън – да си дойдем на думата. Създателите и феновете на филма проглушиха ушите на всички какви невероятни екшън-сцени имало, как сме щели да забравим всички предшественици в това отношение. За мен лично това се оказа един голям балон, който се спука още при първата масовка между наш’те и лошите. Е бива ли толкова хаотична режисура в тези моменти? Нито близките планове улавяха нещо особено зрелищно, нито пък общите, в които се виждаше как двадесет хиляди дребни наши се засилват срещу 100 000 дребни гадни орка. Освен това боят се отличаваше с такава тотална липса на реализъм и незачитане на физичните закони, че много често ме напушваше смях. Естествено че във всеки филм е така до известна степен, но тук чертата е премината ужасно твърде много. Леголас се изправя на гърба на Олифанта (който тича с пълна скорост, mind you), опира спокойно стрелата във врата му, стреля и го убива – как ви звучи това? Или метеоритите, които си хвърляха едни на други обсадители и обсадени... С една дума, битките не ме грабнаха и ми се сториха по-скоро смешни, отколкото епични.

     Атмосфера – единствената от частите, която имаше наистина добра атмосфера и те караше да се потопиш в Средната Земя, беше първата. Втората и треатата, увлечени в мелетата и свръхдраматизма, я загубиха в голяма степен (BTW, това важи и за книгите, първата част за мен беше единствената сравнително интересна и вкарваща човек в действието, другите са ми адски скучни и съм ги позабравил вече). Единствено някои моменти, свързани с Фродо и Сам, ми въздействаха наистина и ме накараха да съпреживявам поне малко.

     Актьорската игра – доколкото може да се говори за това в такъв филм. Единствените с някакви по-сложни роли в тази част бяха Илайджа Уд и Шон Остин, като първият се престави неочаквано адекватно за мен, а вторият пък беше блестящ и дори аз – един отявлен hater на Толкиновия му първообраз – успях да го харесам и да му съчувствам и съпреживявам с него (сигурно помогна и фактът, че във филма не използва фразата “Мили господарю” през 5 минути :P). Другите общо взето се справиха прилично с ролите си, т.е. не се откроиха с нищо. То не че имаше и някаква особена възможност за демонстрация на актьорски качества…

     Цялостни впечатления – изчетох стотици мнения колко емоционално въздействащ бил филмът, как хората плакали в залата, как съпреживявали всяка секунда. Е, при мен не се получи. Със съвсем леки изключения филмът ме остави напълно безразличен на емоционално ниво. Сигурно защото съм гаден антитолкинист и безчувствен, не знам :P Друго, направило ми впечатление, беше употребата на изтъркани клишета – примерно задържането на Фродо на ръба на пропастта с 4 пръста или разговора на Ам-Гъл с отражението му като илюстрация на шизофреничната му натура. Хайде стига критики, ще излезе, че филмът е много зле, а не е така, даже е добър, но съвсем не е нещо велико. Просто един хубав фентъзи филм за забавление (често забавлението е на места, които са много драматични и патетични според авторите на филма, но на мен не ми минават тия :P) и убиване на времето, ако човек се абстрахира от невероятния hype около него.
     Оценка 7/10

Обратно към "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля"